۱۳۹۹/۱۱/۰۳

ارغوان بافی 

ارغوان درختچه ای خودرو است که در دره های مایان طرقبه رشد می کند و در نتیجه، بافت سبدهای حصیری با ترکه درخت ارغوان، از تولیدات آن منطقه است. یکی از صنایع دستی کاربردی ایران ارغوان بافی” نام دارد.
ارغوان بافی به این گونه است که پس از جمع آوری، ابتدا ترکه ها در محیطی خیس و مرطوب گذاشته شده و سپس به شکل سبد و کالاهای تزئینی بافته می شوند.
تولیدات ارغوان بافی، دارای استحکام زیادی بوده و بافت آن نسبت به دیگر محصولات حصیری از قدمت بیشتری برخوردار است و قبل از رواج پلاستیک، کاربرد و مصارف فراوانی داشته است.
رویشگاه اصلی درخت ارغوان در خراسان، شهرستان طرقبه و شاندیز است و در این میان، روستای «مایان وسطی» بیشترین تعداد ارغوان باف را دارد. در حقیقت، هنر ارغوان بافی مهم ترین هویت این روستاست. اصالتی دیرینه دارد و نسل به نسل به مردمانش منتقل شده است. گفته می شود قدمت این هنر در این روستا به بیش از 300 سال می رسد.
بر همین اساس است که اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی طرقبه شاندیز در تکاپوی ثبت این روستا در فهرست روستاهای ملی صنایع دستی است.گرچه زمستان فصل مناسبی برای بهره بردن از زیبایی درختچه ارغوان نیست، کار ارغوان بافی در این فصل از سال پررونق است زیرا چیدن این درختچه از مهرماه آغاز می شود و تا انتهای سال ادامه دارد. مردم روستای مایان وسطی تابستان ها مشغول چیدن میوه هستند و زمستان ها سر به کار سبدبافی دارند. روستای مایان وسطی حدود 15 کیلومتر بعد از امامزادگان یاسر و ناصر قرار دارد.

نویسنده و عکاس: مهدیه غفوریان

نظر شما

گزارش های اخیر

مشهد بر مدار عمران - پروژه رود پارک

پروژه بوستان چهل بازه و رودپارک، در ۳ فاز مختلف طراحی شده است، به این صورت که فاز اول این پروژه، به مساحت ۳۸ هکتار و از پل نمایشگاه تا پل ستاری، فاز دوم به مساحت...

احمد حسنی ۱۳۹۹/۱۱/۲۷

روضه منوره و ضریح مطهر امام رضا (علیه السلام)

کرونا که آمد زندگی روی دیگرش را به ما نشان داد. درب‌های روضه منوره که امید عاشقان بود و مشبک‌های ضریح امام مهربانی ملجا و پناهگاه درماندگان، برروی عاشقان حضرت بسته...

محمدحسن صلواتی ۱۳۹۹/۱۱/۰۷

چهارشنبه های زیارتی

چهارشنبه ها روز زیارتی هشتمین امام شیعیان است و در این روز زائران خود را به حرم می رسانند تا عرض ادبی به ولی نعمت خود امام رضا (ع) داشته باشند. در این روزها که...

عکاسان فوتوشهر ۱۳۹۹/۱۰/۲۴