۱۳۹۹/۰۷/۰۲

برداشت تنباکو در روستای بقمچ

روستای بقمچ با 2500نفر جمعیت در فاصله 36کیلومتری از شمال شهرستان چناران قرار گرفته است، این روستا سرسبز و در دل کوه‌های هزار مسجد با آب و هوایی خنک و مطبوع است.
بقمچ مخفف (باغ میش) که بخاطر شغل پرورش گاو‌میش روستائیان بوده بر این مکان نهاده شده است.
اگر از اواخرتابستان و اوایل پاییز به روستای بقمچ سری بزنید شاهد دسته های خشک شده تنباکو در کوچه پس کوچه های روستا و جلوی درب منازل و باغات خواهید بود و فعالیت پرجوش وخروش و سنت همیاری اقوام و آشنایان که دوشادوش هم به جمع آوری و برداشت محصول می پردازند.
جغرافیا و فرهنگ کشت تنباکو در این منطقه سابقه ای بیش از یک قرن را دارد و حدود 90 درصد از اهالی بقمچ به کشت تنباکو مشغول بوده و یا بطور مستقیم با صنعت آن در ارتباط هستند.
در کنار این تولیدات روستائیان از محصولات باغات و دامداری نیز ارتزاق می کنند.
کشت تنباکو از ماه فروردین شروع و در اواخر تابستان به پایان میرسد .گیاهی که به گفته کشاورزان از ابتدا تا انتها صد روز زمان را به خود اختصاص می دهد.
این محصول به دو قسمت چوب و برگ تقسیم می شود، برگ زرد و خشک شده آن اغلب برای تولید سیگار به فروش میرسد و چوب آن جداگانه برای استفاده در قلیان و ... عرضه می شود.

نویسنده و عکاس: مرضیه میرنژاد

نظر شما

گزارش های اخیر

مشهد ، 99/9/9

هرکسی به نوبه خود تلاش می‌کند، نهمین روز از نهمین ماه سال نودو‌ نه را برای خود ماندگار کند، ما در فوتوشهر دقیقه‌های این روز را بر روی سنسور دوربین‌هایمان در قالب...

عکاسان فوتوشهر ۱۳۹۹/۰۹/۰۹

آغوش گرمِ گرمخانه‌ها

در این شب‌ها که سوز سرما از هر درزی راه خود را برای رسیدن به گرمای خانه باز می‌کند، هستند افرادی که بی‌خانه‌اند و سرپناهی ندارند که وقتی سیاهی شب از راه می‌رسد،...

داوود بهگام ۱۳۹۹/۰۹/۰۸

طبیعت پاییزی ییلاقات مشهد

با گذشت یک ماه و نیم از فصل پاییز کم کم درختان رنگ عوض کرده و این فصل زرد رنگ، ییلاقات مشهد را برای گشت و گزار پاییزی آماده کرده است.

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۸/۲۵