۱۳۹۹/۰۶/۳۱

« مِند » روستای ملی سفال

روستای کهن «مِند» در حاشیه شمالی گناباد از گذشته های دور- به روایت برخی کارشناسان از ۵ هزار سال پیش- به هنر سفالگری شهره بوده است. بررسی‌های میدانی و مطالعات نشان داده است که گناباد از پیشینه درخشانی در زمینه سفالگری و پخت لعاب برخوردار بوده است. نوع و فرم سفال‌های گناباد در دوران پیش از تاریخ و دوران تاریخی تفاوت چشمگیری با سفال‌های دیگر زیستگاه‌‌های ایران نداشته است. مواد اولیه‌اش خاک رس و تزییناتش رنگ یا لعاب یا نقش کنده و قالب زده بوده است اما ظاهرا از ابتدای دوران صفویه شیوه خاص سفالگری از نوع سفال‌های میبد یزد و اصطهبانات فارس به گناباد و به طور خاص به مند وارد و کم‌کم بومی شده است.
به تازگی ثبت روستای مند، به عنوان روستای ملی سفال در جلسه شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی مورد بررسی قرار گرفته است. مرحله داوری برگزار شده و تا رسیدن به این برگ زرین، یک گام فاصله داریم.
اکنون ۱۴ کارگاه سفالگری در روستای مند فعال است.

نویسنده و عکاس: ساناز صفایی

نظر شما

گزارش های اخیر

مشهد ، 99/9/9

هرکسی به نوبه خود تلاش می‌کند، نهمین روز از نهمین ماه سال نودو‌ نه را برای خود ماندگار کند، ما در فوتوشهر دقیقه‌های این روز را بر روی سنسور دوربین‌هایمان در قالب...

عکاسان فوتوشهر ۱۳۹۹/۰۹/۰۹

آغوش گرمِ گرمخانه‌ها

در این شب‌ها که سوز سرما از هر درزی راه خود را برای رسیدن به گرمای خانه باز می‌کند، هستند افرادی که بی‌خانه‌اند و سرپناهی ندارند که وقتی سیاهی شب از راه می‌رسد،...

داوود بهگام ۱۳۹۹/۰۹/۰۸

طبیعت پاییزی ییلاقات مشهد

با گذشت یک ماه و نیم از فصل پاییز کم کم درختان رنگ عوض کرده و این فصل زرد رنگ، ییلاقات مشهد را برای گشت و گزار پاییزی آماده کرده است.

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۸/۲۵