۱۳۹۹/۰۶/۲۳

خلیل‌آباد شهر تاکستان‌ها

شهرستان خلیل‌آباد یک تاکستان بزرگ است، پر از شاخه‌های خزنده میم و برگ‌های سبز و حبه‌های شیرین و ترد انگور. حتی توی بعضی کوچه‌پس‌کوچه‎‌های شهر هم تاکستان می‌بینی و پهلو به‌ پهلو دادن میم‌ها. به همین دلیل هم نام خلیل‌آباد را باغ‌شهر گذاشته‌اند. اسفند سال 96 فنون سنتی تهیه کشمش خلیل‌آباد ثبت ملی شد. این رویداد در حقیقت ثبت نوعی از معیشت مردم منطقه است که روزگارشان به انگورداری سپری می‌شود.
هیچ‌یک از شهرستان‌های دیگر استان خراسان مثل درگز، قوچان و کاشمر، از نظر سطح زیر کشت انگور به پای خلیل‌آباد نمی‌رسد. 85 درصد شغل مردم خلیل‌آباد تاکستان‌پروری و انگورداری است. حدود 30 نوع انگور در این شهرستان پرورش داده می‌شود اما نوع پیکامی و عسکری بر انواع دیگر غلبه دارند.
خلیل آباد در ۲۴۵ کیلومتری مشهد قرار دارد.

نویسنده و عکاس: ساناز صفایی

نظر شما

گزارش های اخیر

مشهد ، 99/9/9

هرکسی به نوبه خود تلاش می‌کند، نهمین روز از نهمین ماه سال نودو‌ نه را برای خود ماندگار کند، ما در فوتوشهر دقیقه‌های این روز را بر روی سنسور دوربین‌هایمان در قالب...

عکاسان فوتوشهر ۱۳۹۹/۰۹/۰۹

آغوش گرمِ گرمخانه‌ها

در این شب‌ها که سوز سرما از هر درزی راه خود را برای رسیدن به گرمای خانه باز می‌کند، هستند افرادی که بی‌خانه‌اند و سرپناهی ندارند که وقتی سیاهی شب از راه می‌رسد،...

داوود بهگام ۱۳۹۹/۰۹/۰۸

طبیعت پاییزی ییلاقات مشهد

با گذشت یک ماه و نیم از فصل پاییز کم کم درختان رنگ عوض کرده و این فصل زرد رنگ، ییلاقات مشهد را برای گشت و گزار پاییزی آماده کرده است.

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۸/۲۵