۱۳۹۹/۰۲/۲۸

آزمایشگاه تاریخ

آزمایشگاه تاریخ ارزشمندترین و مهمترین بخش موزه است که قلب تپنده تاریخ و تمدن کشور در آن می‌تپد.
اشیاء کشف شده از روش های مختلف حفاری، توقیفی، اهدایی، حفاری‌های غیر علمی و غیر اصولی و... بعد از کشف به موزه ها انتقال داده می شوند.
قبل از نمایش این اشیاءاقداماتی صورت می‌گیرد. این اقدامات شامل : مراقبت، مرمت و احیاء آثار است که به دست متخصصان سلامت تاریخی بسته به جنسیت مختلف اشیاء در مکانی بنام آزمایشگاه انجام می شود.
در آزمایشگاه کار بشکل کاملا تخصصی با توجه به تجهیزات منحصر به فرد هر اشیاء صورت می‌گیرد. مرمت هر اثر نسبت به حساسیت کار در اولویت بندی مرمتی قرارمیگیرد و در انتهای این روند تخصصی آثار تاریخی برای نمایش در ویترین ها با توجه به اهداف موزه در معرض دید عموم علاقمندان و بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.
لازم بذکر است اشیاء نمایش داده شده در موزه نسبت به حساسیت، زمانبندی خاصی برای نمایش دارند که بعد از اتمام این زمانبندی مقرر مجدد به محل امن منتقل و دوباره مراحل آزمایشگاهی جهت احیاء مجدد صورت می‌گیرد.
29 اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است.

عکاس: مرضیه میرنژاد

نظر شما

گزارش های اخیر

نشست تخصصی «ادبیات در آیینه شهر»

نشست تخصصی ادبیات در آیینه شهر عصر امروز سه شنبه اول مهرماه با حضور حسین لعل بذری، جواد گنجعلی، فرهاد بردبار و احسان عبدی پور دبیران جایزه ادبی مشهد در محل خانه...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

مراسم سوگ خوانی «اضطرار»

سوگ خوانی «اضطرار » حال و هوای حضرت زینب(س) را بعد از واقعه عاشورا به زبانی هنرمندانه و متفاوت برای مخاطب بیان می کند. سوگ خوانی نامی است که اعضای گروه هنری «ماهو...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۶/۲۱

آثار خبرنگاری ایران قدیم در موزه بزرگ خراسان

به مناسبت روز خبرنگار، نمایشگاه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری ایران قدیم در موزه بزرگ خراسان افتتاح شد.

مرضیه میرنژاد ۱۳۹۹/۰۵/۱۹