۱۳۹۹/۰۲/۰۸

« حاجی مظلوم » در قلعه ساختمان

حجت الاسلام الیاس مظلوم متولد 1368 و فارغ التحصیل حقوق در مقطع کارشناسی از دانشگاه رضوی است .
او بزرگ شده منطقه قلعه ساختمان است و از سال 90 در مساجد این منطقه به عنوان امام جماعت مشغول به فعالیت فرهنگی و جهادی بوده است.
شهرک شهید رجایی ، معروف به قلعه ساختمان جزو مناطق حاشیه شهر و کم برخوردار است که با فقر شدید، اعتیاد و کارتن خوابی دست به گریبان است.
وضع زندگی در حاشیه شهر سخت بوده و حالا با شیوع کرونا ویروس سخت تر هم شده است.
تعطیلی گرم خانه ها و سرپناه های شبانه به علت جلوگیری از شیوع کرونا موج کارتن خواب ها را به حاشیه شهر و پشت بلوکه های سیمانی محصور شده در زمین های خالی سرازیر کرده است. بلوکه های سیمانی که امنیت را برای کارتن خواب ها و معتادان، و نا امنی را برای ساکنین آن منطقه رقم زده است.
اما تعطیلی مساجد و نماز جماعت در راستای جلوگیری از شیوع کرونا باعث تعطیل شدن فعالیت های حجت الاسلام مظلوم نشده و او تمام فعالیت های خود را در دوماه گذشته به شناسایی خانواده های نیازمند و از کار افتاده ، توزیع سبد های معیشتی بین این افراد ،‌ توزیع غذای گرم بین کارتن خواب و معتادین و نشستن پای درد و دل آنها متمرکز کرده است.
حالا دیگر همه کارتن خواب ها و معتادان او را به «حاجی مظلوم» میشناسند و او هم نیز تک تک آنها را به اسم می شناسد.
او به کمک خیرین در مسجد حضرت زینب (س) و مرکز نیکوکاری سردار سلیمانی در محله کشاورز توانسته در دو ماه گذشته مبلغی حدود 30 میلیون تومان برای کمک به نیازمندان جمع آوری کند.
او معتقد است که این توزیع غذا و سبد های معیشتی شاید چند وقتی بتواند برای این نیازمندان کارگشا باشد اما باید این مشکل و بحران را ریشه ای حل کرد، و عبور از این بحران نیازمند یک دست شدن و تصمیم مشترک ارگان هایی مثل آستان قدس رضوی ،شهرداری،سپاه و دیگر ارگان های مرتبط است.

نویسنده و عکاس: محمدحسن صلواتی

نظر شما

گزارش های اخیر

رنج دیالیز

افزایش شیوع بیماری‌های غیر واگیر از جمله دیابت و فشار خون و بروز عوارض ناشی از بیماریهای مذکور، پزشکان و سیاستگذاران عرصه سلامت را بیش از پیش متوجه نارسایی مزمن...

سعید گلی ۱۳۹۹/۰۲/۳۱

زندگی پشت ديوارهای بتنی

در انتهایی ترین جغرافیای محلات شهرک شهید رجایی و باهنر، دیوارهای بلندی قرار دارد که گفته می شود فلسفه وجودی اش جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است. اما پشت این...

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۲/۲۶

جاده بی تفاوتی

اهالی «جاده سیمان» با وجود هشدارهای متعدد بهداشتی مبنی بر آغاز شیوع فاز دوم و سوم ویروس کووید19 روزهای شلوغی را می‌گذرانند. بعضی‌ها در این ایّام توصیه پزشکان را...

داوود بهگام ۱۳۹۹/۰۲/۲۰