۱۳۹۸/۰۸/۲۹

جاذبه‌های گردشگری بجستان

از دیرباز بجستان و ساوه در رده اول شهرهای خوشنام اناری، ایرانی جای داشته‌اند و در این میان برخی معتقدند انار بجستان به دلیل دانه‌های شیرین و آبدارش از ساوه نیز پیشی می‌گیرد. راز شهرت انار بجستان در شیوه کشت پیشینیان این شهر است، آنان آب را در کانالی طولانی از پای قنات به باغات انار می‌رساندند و به همین خاطر آب در مسیر از اکسیژن بیشتری برخوردار می‌شد. متأسفانه یکبار سال 86 و بار دیگر هم سال 95 سرمای ناگهانی هوا، امان درختان بجستان را برید و باغداران را مجبور کرد درختان را «کف‌ بُر» کنند. انارهای امروزی که از پاجوش به اینجا رسیدند، امسال دوباره همان نگینی شدند که جهان سال‌ها به نام انار بجستان می‌شناخت.
بجستان که در 287 کیلومتری مشهد قرار دارد، به جز انار، ظرفیتهای تاریخی و طبیعی فراوان دیگری نیز دارد که به ویژه در این وقت سال به دلیل آب و هوای مناسب میتواند گزینه خوبی برای گردش باشد.
مناطق کویری و تاغزارهای طبیعی شهرستان بجستان که مساحتی بالغ بر 52000 هکتار درمناطق سردق، مرندیز، یونسی، قاسم آباد، فخرآباد، ذبیح آباد، منصوری و... را شامل می‌شود، گاه به شکل ریگزار و گاه کفه نمکی و نمکزار جلوه میکند و با این تنوع، توجه گردشگران را به خود جلب میکند.
بافت تاریخی روستای مزار با خانه های دستکند چند صد ساله در فاصله 6 کیلومتری بجستان از دیگر ظرفیتهای منحصر به فرد این شهرستان است.

نویسنده و عکاس: ساناز صفایی

نظر شما

گزارش های اخیر

گذر پاییزی کوهسنگی

بوستان کوهسنگی مشهد، یکی از پارک‌های قدیمی شهر است که به‌خاطر هوای تازه و چشم‌انداز زیبایش، خیلی‌ها چند...

احمد حسنی ۱۳۹۸/۰۹/۰۹

سرزمین طلای سرخ

با فرا رسیدن فصل پاییز، برداشت زعفران در مزارع کشاورزی شهرستان تربت حیدریه آغاز و بازار خرید و فروش این...

رسول کارگر ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

«حیات‌‌ الله»

پدرم برق کار بود و در درگیری با طالبان شهید شد. من مانده بودم و یک خانۀ بی‌سرپناه که باید بارِ نبود پدر...

مصطفی عباسی ۱۳۹۸/۰۸/۱۸