۱۳۹۸/۰۷/۲۰

عمق 240 متری

معدن «آق دربند» واقع در شهرستان سرخس، بزرگ‌ترين و قديمي‌ترين معدن زغال سنگِ شمال شرق كشور است كه نياز سوخت واحد فولادسازي خراسان را تامين مي‌كند.
این معدن با مساحت 40كيلومترمربع، داراي ذخيره اكتشافي 12ميليون تُن زغال سنگ كُك‌شو و حرارتي است و سالانه، 20هزار تُن زغال سنگ از آن استخراج می‌شود. علاوه بر اكتشاف و استخراج در این معدن، واحدهاي زغال‌شويي و كُك‌پزي نیز موجود است.
معدن «آق دربند» چهار تونل استخراج زغال سنگ دارد و برای 170 نفر اشتغال ايجاد كرده است. کارگران برای استخراج باید به عمق 240متری زمین بروند و برای رسیدن به کارگاه اصلی، هر روز بیشتر از 1500پله را پایین می‌روند. از دیگر بخش‌های معدن، به غیر از تونل، گَزَنگ است که شیب و 250متر طول دارد، اما تونلِ 120، بیش از هزار و 500متر طول دارد. ورودی تونل‌ها در معدن را با داربستی از چوب می‌سازند تا آمد‌وشد برای کارگران در این راه، ایمن باشد.
اسکانِ کارگران باید به معدن نزدیک باشد. از همین رو بیشتر کارگران، از بومی‌های روستای معدن آق‌دربند هستند و 90درصدشان در خانه‌های سازمانی زندگی می‌کنند. شکلِ این خانه‌ها با خانه‌های سازمانی که در شهر ساخته می‌شود کاملا متفاوت است. به طوری که دیوار بیرونی‌شان خشتی و داخل آن‌ نیز ساده است. قدمت این خانه ها بیش از 40سال و غالبشان فرسوده است. مساحتشان بزرگترین خانه هم 60مترمربع است.
این روزها، کارگران معدن زغال سنگ آق‌دربند، از 9ماه حقوق معوق و بی‌توجهی مسئولان به ایمنی محیط کارشان گلایه دارند.
گفته می‌شود زغال‌سنگ مي‌تواند به عنوان سوخت در صنايع فولادسازي جايگزين گاز شود. هم اينك مصرف داخلي این ماده مقرون به‌صرفه و داراي بازار خارجي است.

نویسنده و عکاس: احمد حسنی

نظر شما

گزارش های اخیر

گذر پاییزی کوهسنگی

بوستان کوهسنگی مشهد، یکی از پارک‌های قدیمی شهر است که به‌خاطر هوای تازه و چشم‌انداز زیبایش، خیلی‌ها چند...

احمد حسنی ۱۳۹۸/۰۹/۰۹

جاذبه‌های گردشگری بجستان

از دیرباز بجستان و ساوه در رده اول شهرهای خوشنام اناری، ایرانی جای داشته‌اند و در این میان برخی معتقدند...

ساناز صفایی ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

سرزمین طلای سرخ

با فرا رسیدن فصل پاییز، برداشت زعفران در مزارع کشاورزی شهرستان تربت حیدریه آغاز و بازار خرید و فروش این...

رسول کارگر ۱۳۹۸/۰۸/۱۸