عکاس خیابان انقلاب

محمدحسن صلواتی ۱۳۹۷/۱۱/۲۲

حمید عربلین، متولد 1325/1/3
حدودا سیزده ساله بود که در مغازه پدرش نزدیک حرم، پشت دوربین قدیمی روی سه پایه، رفت.
خیلی ها او را به عنوان «عکاس انقلاب مشهد» میشناسند، عکاسی که آرشیوش پر از عکس های دیده نشده از حوادث انقلاب است.البته این تنها داشته حمید عربلین نیست.
وی با اینکه هیچگاه عکاس آستان قدس نبوده اما نماهای متعددی از حرم رضوی را ثبت کرده و یکی از آخرین بازماندگان عکاسی زیارتی قدیم به حساب می آید.
بعد از تخریب فلکه حضرت، و تخریب مغازه های آن محدوده، پدرش دیگر به کار عکاسی ادامه نداد، ولی او با پشت کارش به کار خود ادامه داد.
در سال 1353 به عنوان عکاس واحد صمعی بصری در بیمارستان امام رضا (ع)، استخدام شد و از همان ابتدای آغاز تظاهرات های مردم مشهد ، دوربین را به دست گرفت و از بیمارستان امام رضا (ع) شروع به ثبت وقایع تاریخی انقلاب مشهد کرد.
تصاویر خاص و ناب از حمله رژیم شاهنشاهی به بخش اطفال بیمارستان امام رضا(ع)، آتش زدن سینما شهر فرنگ،آتش زدن پایه مجسمه شاه در میدان شهدا مشهد و از همه خاطره انگیز تر عکسی است که در روز نهم دی 57 از ورود رهبر انقلاب و جمعی از علما به استانداری خراسان رضوی گرفته است را میتوان در آلبوم هایش پیدا کرد.
عربلین حالا دارای گنجینه ای گرانبها از لحظات تاریخی انقلاب 1357 است.عکس هایی که هرساله در دهه فجر با آنها درو دیوار شهر را آذین می بندند بی آنکه نامی از او درمیان بیاید و او از این موضوع بسیار دلگیر است.اما این دلگیری باعث نمیشود تا او دوربینش را زمین بگذارد.
به قول خودش عکاسی عشق و علاقه‌ی اوست به همین خاطر هست که الان بعد از گذشت بیش از 50 سال تجربه عکاسی هنوز دل از دوربین خود جدا نکرده و یک مغازه عکاسی جمع و جور برای خودش دست و پا کرده است و سالهاست مشغول به کار است.
حمید عربلین حالا دوباره دوربین را به دست گرفته و همچون 39 سال پیش و ثبت لحظات تاریخی انقلاب در مشهد میخواهد حضور مردم در جشن سالگرد پیروزی انقلاب را با دوربینش برای تاریخ ثبت کند.
تصاویری که در ادامه خواهید دید روایت همراهی با این عکاس پیشکسوت در راهپیمایی 22 بهمن 1396 است.


نظری وجود ندارد!